Zaščitna oznaka Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo jamči kupcem, da so kupili naraven, pristen, v Sloveniji pridelan med. Ta med mora ustrezati vsem merilom, ki jih predpisuje veljavna nacionalna in evropska zakonodaja ter Pravilnik o koriščenju sistema Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo.
Nosilec in lastnik zaščitnega imena Slovenski med z geografsko označbo je Čebelarska zveza Slovenije, ki z internim nadzorom organizirano skrbi za kakovost in varnost pridelanega medu.
Pri pridobivanju slovenskega medu z geografsko označbo se uporabljajo tradicionalne metode. Da se zagotovijo njegove značilnosti je potrebno pri delu upoštevati posebne proizvodne postopke, kar pomeni, da se toči med, ki vsebuje manj kot 18,6 % vode. Utekočinja in skladišči se ga v takih pogojih, da vrednost HMF ne preseže 15 mg/kg medu. Priporoča se, da se med ne segreva na temperaturi več kot 40 °C in, da se ga skladišči v hladnem ter temnem prostoru.
Slovenski med z geografsko označbo vsebuje cvetni prah rastlin, ki rastejo na območju Slovenije. Sem lahko prištevamo tudi cvetni prah tujerodnih rastlin, ki rastejo v parkih, kmetijskih nasadih in botaničnih vrtovih na območju Slovenije. Pridelava, točenje, skladiščenje in polnjenje medu poteka prav tako na območju Slovenije.
Izdelava spletne strani: NAVDIH.NET | Fotografije: NAVDIH.NET, Dreamstime.com
Tel.:
|